Nadruki w technologii sublimacji – jakie materiały są potrzebne?

Druk sublimacyjny to technologia wykorzystująca zjawisko sublimacji, czyli bezpośrednie przejście ciała ze stanu stałego w stan gazowy (z pominięciem fazy ciekłej). Wydruk wykonywany w tej technologii jest najpierw nanoszony specjalnymi atramentami na papier termotransferowy lub specjalną folię sublimacyjną, a następnie pod wpływem wysokiego ciśnienia i temperatury przenoszony na przedmiot pokryty uprzednio lakierem poliestrowym lub na poliestrowe materiały, jak koszulki czy bluzy. W ten sposób można wykonywać nadruki na kubkach czy butelkach z tworzyw sztucznym, tkaninach lub blachach. Ten rodzaj druku najczęściej znajduje zastosowanie w branży reklamowej przy produkcji gadżetów. Sprawdź, co jest niezbędne, by drukować w technologii sublimacji.

Prasa termotransferowa

Prasy termotransferowe to podstawa wykonywania druków sublimacyjnych. Prasy można podzielić na te służące do drukowania na powierzchniach płaskich, jak koszulki, odzież, torby, puzzle czy blachy oraz te, które umożliwiają wydruk na powierzchniach okrągłych, jak kubki. Prasa zapewnia wysoką temperaturę oraz odpowiednią siłę docisku do wybranej powierzchni.

Drukarka sublimacyjna

Drukarka zapewnia wydruk o wysokiej jakości i stopniu szczegółowości. Podczas drukowania atrament sublimacyjny jest przenoszony na specjalny papier sublimacyjny a w następnym kroku jest przenoszony na tkaninę w prasie pod wpływem temperatury i nacisku. Dzięki temu wnika strukturę poliestru. Tworzy bardzo dokładny, niewyczuwalny w dotyku i trwały nadruk.

Tusz sublimacyjny

Tusz sublimacyjny to nic innego jak odpowiednio skondensowany wodny roztwór past barwnikowych wzbogaconych o dodatkowe substancje. Z zasady powinien zostać zużyty do 6 miesięcy od daty otwarcia, po tym czasie barwnik „starzeje się”. Dobry tusz powinien mieć intensywną barwę i dobrze nasycone kolory, odpowiednią koncentrację barwnika, która zapewnia dokładne pokrycie drukowanej powierzchni, a przy tym oszczędność tuszu, bogatą gamę kolorów, płynność zapobiegającą rozpływanie się na papierze, szybki czas schnięcia. Koszt dobrego tuszu to ok. 20-30% całkowitego kosztu druku sublimacyjnego.

Żel sublimacyjny

To po prostu tusz w formie żelowej, zamknięty w specjalnym, zamkniętym katridżu. Żele cechują się odpowiednią lepkością, więc jest to gwarancją druku z perfekcyjnym odwzorowaniem kolorystyki względem projektu. Nie zasychają i nie starzeją się tak szybko, jak tusze, są jednak droższe i wymagają stosowania specjalnego papieru.

Papier termotransferowy

Papier termotrasferowy, czyli inaczej sublimacyjny, to papier o gramaturze 95-160 g/m2, który pokryto specjalną warstwą uniemożliwiającą wsiąkanie tuszu. Do wyboru jest wiele rodzajów papieru – zależnie od oczekiwanego czasu schnięcia, technologii druku (tusz czy żel), sposobu odzwierciedlenia kolorów. Występuje w formatach A4 i A3, jest dostępny także w wymiarze specjalnie przygotowanym do wydruku kubków oraz w zwojach do ploterów wielkoformatowych.

Papier termotransferowy

Folia sublimacyjna

Pełni tę samą funkcję co papier sublimacyjny, czyli służy do przenoszenia nadrukowanego na niej wzoru na gadżet. Dzięki temu, że jest przezroczysta, możemy dokładnie określić pozycję nadruku na produkcie. Folia występuje w formatach A3 i A4. Jej wadą jest to, że druk na folii schnie dłużej, a same folie są o wiele droższe niż papier.

Polimer w płynie

Polimer, inaczej nazywany również lakierem sublimacyjnym, to substancja, którą pokrywamy powierzchnię przedmiotu, na który chcemy nanieść nadruk. Nakłada się go natryskowo lub wałkiem. Zanim rozpoczniemy drukowanie, musi dokładnie wyschnąć. Od tego, czy polimer zostanie prawidłowo nałożony, zależy jakość i wygląd nadruku. Powierzchnia polimeru musi być równa, pozbawiona zacieków i gładka.

Taśma termiczna

Taśma termiczna stosowana jest do przyklejenia papieru termotransferowego z nadrukiem na produkcie, po to, by zabezpieczyć papier przed przesunięciem i aby uzyskać wydruk dokładnie w pożądanym miejscu. Wykonana jest z termoodpornego materiału, stąd nie reaguje na wysokie temperatury, jakie wytwarzane są podczas druku sublimacyjnego. Dzięki warstwie transparentnego kleju nie zostawia żadnych śladów na drukowanej powierzchni.

Taśma klejąca sublimacyjna termiczna 1cm x 33m

Papier termoodporny

Jest stosowany do ochrony powierzchni wokół nadruku przed oparami tuszu. Chroni on prasę termotransferową przed przyklejaniem się tuszu w niepożądanych miejscach. Papier termoodporny jest konieczny w przypadku nadruku na tkaninach, np. na koszulkach czy torbach. Stosuje się go wówczas jako ochronę kolejnej warstwy materiały przed odbijaniem nadruku.

Papier silikonowany termoodporny
drukarka cyfrowa - co to druk cyfrowy

Druk cyfrowy – co to?

Srebrny laptop z kolorowymi grafikami na ekranie - czym różni się grafika wektorowa od rastrowej?

Grafika rastrowa i wektorowa – to warto wiedzieć!

Druk ekosolwentowy a solwentowy – czym się różnią?

Najnowsze wpisy

Druk cyfrowy – co to?

Drukiem cyfrowym nazywamy nowoczesną technikę pozwalającą przygotować na powierzchni nadruk pochodzący z nośnika danych. Rozwiązanie to jest szybkie, proste i niedrogie.

Czytaj więcej »