Druk cyfrowy – co to?

Drukiem cyfrowym nazywamy nowoczesną technikę pozwalającą przygotować na powierzchni nadruk pochodzący z nośnika danych. Rozwiązanie to jest szybkie, proste i niedrogie. Gdzie stosuje się druk cyfrowy i dlaczego warto skorzystać z tej możliwości?

Druk cyfrowy – jak to działa?

Na czym polega drukowanie cyfrowe? Definicja jasno wskazuje na okoliczności, które muszą się zadziać, abyśmy mogli mówić o tej formie tworzenia nadruków. Materiały do wykonania projektu muszą być dostarczone do urządzenia w postaci danych cyfrowych. Obraz tworzony jest w maszynie dopiero w momencie rozpoczęcia druku. W niektórych przypadkach istnieje również możliwość usuwania, dodawania lub edycji danych dla kolejnych drukowanych elementów. Ma to miejsce na przykład podczas skalowania grafiki drukowanej na koszulkach o różnym rozmiarze. Dzięki temu nadruk cyfrowy zajmuje procentowo taką samą ilość miejsca na każdym egzemplarzu odzieży.

Na jakość wydruku mają wpływ trzy czynniki: rodzaj druku, użyte urządzenia oraz zastosowane barwniki.

Rodzaje druku cyfrowego

Cztery najpopularniejsze metody druku cyfrowego to drukowanie laserowe, natryskowe, termotransferowe i sublimacyjne. Na czym polega zasada ich działania?

Drukowanie laserowe stosuje się między innymi w popularnych drukarkach biurowych. Dane wejściowe zostają przerobione, a na ich podstawie maszyna wytwarza wiązkę laserową, naświetlającą naładowany elektrostatycznie cylinder. W ten sposób powstaje obraz utajniony. Następnie toner zmieszany z proszkiem ferromagnetycznym zostaje przyciągnięty w wybrane wcześniej miejsca i przykleja się do nich. Proszek barwiący przenosi się na zadrukowywane podłoże, a pod wpływem ciepła następuje ostateczne wiązanie.

Do drukowania natryskowego stosuje się urządzenia z głowicami oraz pompą ciśnieniową, przy pomocy której krople lub strumień farby zostają wyrzucone na powierzchnię. Sterowanie odbywa się przy pomocy impulsów elektrycznych pochodzących z komputera.

Drukowanie termotransferowe to technika druku wykonywana na folii termotransferowej, która jest dociskana do podłoża i utrwalana pod wpływem wysokiej temperatury.

co to jest sublimacja? To technika przeznaczona do barwienia polimerowego podłoża przy pomocy farb sublimacyjnych. Nadruk wykonuje się na folii lub papierze termotransferowym, który zostaje dociśnięty do podłoża i jest poddawany działaniu ciepła. Tusz przenika w ten sposób do włókien, trwale je barwiąc. Sublimacja daje wrażenie spojenia nadruku z obrabianą powierzchnią.

Inne znane techniki druku cyfrowego to:

  • jonografia – metoda wykorzystująca strumień jonów do zmiany ładunku elektrostatycznego,
  • termografia – technika wykorzystująca działanie ciepła,
  • magnetografia – metoda barwiąca podłoże proszkiem ferromagnetycznym, na który oddziałuje pole magnetyczne powstałe w siatce obwodów elektrycznych,
  • a także druk lateksowy, solwentowy, ekosolwentowy, pigmentowy, barwnikowy czy też utwardzany promieniami UV.

Druk cyfrowy – wady i zalety

Wydruk cyfrowy jest obecnie stosowany w niezliczonej ilości branż. To dzięki niemu możemy nosić niepowtarzalną odzież albo obdarowywać bliskich spersonalizowanymi prezentami.

Zalety druku cyfrowego

Jakie są największe zalety druku cyfrowego?

  • Realizacja projektu natychmiastowo po przesłaniu danych z nośnika do urządzenia drukującego.
  • Wdrażanie zmian w projekcie: edycja, usuwanie lub dodawanie nowych elementów.
  • Brak przestojów między kolejnymi projektami.
  • Prędkość druku i powtarzalność procesu.
  • Tworzenie nadruków o różnych rozmiarach i na prawie każdej powierzchni.
  • Pełne zarządzanie kolorem.
  • Opłacalność przy małym nakładzie.

Wady druku cyfrowego

Czy druk cyfrowy ma w ogóle jakieś wady? Owszem, choć jest ich zdecydowanie niewiele w porównaniu do możliwości, jakie oferuje.

  • Jakość zauważalnie gorsza od offsetu.
  • Identyczny koszt druku dla nakładu o różnych rzędach (jest opłacalny przy małym nakładzie, lecz przy większym warto użyć metod gwarantujących wyższą jakość nadruku).
  • Mały format papieru (spotyka się nie większe niż B3).
  • W przypadku niektórych metod nie da się edytować projektu w trakcie drukowania, co zwiększa czasochłonność procesu.

Druk cyfrowy – zastosowanie

Druk cyfrowy stosuje się przede wszystkim w przypadkach, kiedy oczekuje się wysokiej jakości nadruku, jednak ze względu na niewielkie nakłady nieopłacalne jest użycie offsetu. Wykorzystuje się go do realizacji prostych projektów takich jak wizytówki, zaproszenia, plakaty czy bilety, a także bardziej zaawansowanych kompozycji wysokoformatowych tworzonych w różnej rozdzielczości i na wielu podłożach.

Sprawdź naszą ofertę i wybierz urządzenie do druku cyfrowego, które spełnia oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów! W asortymencie posiadamy prasy termotransferowe stosowane do tworzenia nadruków na kubkach czy koszulkach oraz plotery umożliwiające realizację nawet najbardziej skomplikowanych projektów. Nie wiesz, na co się zdecydować? Skontaktuj się z nami, chętnie doradzimy w wyborze odpowiedniego sprzętu.

Najnowsze wpisy

Druk cyfrowy – co to?

Drukiem cyfrowym nazywamy nowoczesną technikę pozwalającą przygotować na powierzchni nadruk pochodzący z nośnika danych. Rozwiązanie to jest szybkie, proste i niedrogie.

Czytaj więcej »