Czy wybór papieru do wykonywania nadruków na odzieży ma znaczenie?

Każdemu, kto wykonuje – czy to dla siebie, czy komercyjnie w większych ilościach – nadruki na tkaninach, zależy na ich jakości i trwałości. Efekt powinien być jak najlepszym odwzorowaniem barw, zbliżonym do jakości fotograficznej, a ponadto wytrzymywać wszelkie czynniki oddziałujące na odzież.

Chodzi tu przede wszystkim o pranie, w którym na tkaninę i nadruk działa woda, proszek, płyn do płukania, temperatura oraz czynnik mechaniczny. Pranie to jednak nie wszystko: koszulka z nadrukiem może być noszona w różnych warunkach, np. podczas deszczu. Jej posiadacz będzie się też mniej lub bardziej pocił, a pot to nie tylko woda, lecz także sól i rozmaite toksyny wydalane z organizmu. Wszystko to może wpływać na trwałość nadruku.

Nie oszczędzaj na papierze

Istnieje takie popularne powiedzenie „nie stać mnie na tanie rzeczy”. Chodzi w nim o to, że ktoś, kto wydaje pieniądze na produkty tanie, ale marnej jakości, bardzo często przepłaca: to, co kupił, szybko się zużyje, zepsuje lub straci swoje właściwości – trzeba więc kupić kolejny egzemplarz. Nie inaczej jest z papierami do nadruków na odzieży. Ich jakość, na którą składają się różne parametry, będzie miała wpływ na estetykę i trwałość naniesionych na tkaniny obrazów. Dobry papier termotransferowy lub sublimacyjny to inwestycja niezbędna dla uzyskania pożądanych efektów nadruku.

Różne papiery do różnych tkanin i drukarek

Rzecz jasna liczy się nie tylko jakość, ale i rodzaj papieru. Wybór powinien zależeć m.in. od rodzaju posiadanej drukarki, a także rodzaju i barwy tkaniny do nadruku. Chcąc przenosić obrazy na odzież, możemy zdecydować się na metodę termotransferową lub sublimacyjną.

Jeżeli wybierzemy termotransfer, trzeba będzie dobrać papier do rodzaju drukarki (laserowej albo atramentowej), a także do tkaniny – jasnej lub ciemnej. Gdyby użyć papieru do jasnych tkanin na czarnej koszulce, pojawi się niepożądany efekt w postaci jasnego obramowania.

W najlepszej sytuacji będą posiadacze drukarek laserowych, ponieważ można za ich pomocą nanosić dowolne obrazy na papier. Nie będzie potrzebny żaden specjalny toner. Wydruk na papierze trzeba oczywiście wykonać metodą odbicia lustrzanego, ponieważ papier transferowy będzie przykładany do tkaniny odwrotną stroną.

Z papierów termotransferowych korzystają nawet amatorzy, wykonujący „naprasowanki” żelazkiem. Przy małej ilości nadruków prasowanie poprzez papier do pieczenia z powodzeniem zastępuje im stosowanie prasy termotransferowej. Można w taki sposób wykonać nadruki na koszulce dla samego siebie, dla najbliższej rodziny itp.

Na domowej atramentówce się nie da

Drukarka atramentowa wymaga natomiast przystosowania do pracy z tuszem sublimacyjnym w systemie buteleczkowym lub saszetkowym. Zwłaszcza nadruki wysokiej jakości będą wymagały tego ostatniego, dość drogiego zresztą. Tu potrzebny będzie papier termotransferowy. Dobrze jest wybrać papier sublimacyjny z klejem o szybkim czasie schnięcia, wysokim współczynniku transferu, gwarantującego jasne kolory oraz połysk po transferze. Papiery takie dostępne są w różnych gramaturach.

Różnice w papierach do sublimacji

Na sublimację zdecydujemy się więc przede wszystkim wtedy, gdy do naszej dyspozycji jest specjalna drukarka sublimacyjna. Papier sublimacyjny, który jest w niej wykorzystywany, zapewnia uzyskanie ostrego obrazu, ponieważ tusz sublimacyjny nie przemieszcza się pod wpływem nacisku ani temperatury. Istnieją różne papiery sublimacyjne. Można wybrać standardowy papier niepowlekany, charakteryzujący się wnikaniem tuszu w jego strukturę podczas drukowania. Z kolei papiery sublimacyjne powlekane mają to do siebie, że tusz wnika jedynie w ich powłokę, co powoduje, że po wyjęciu z drukarki papier musi schnąć przez kilka do nawet kilkunastu minut. Cena papieru powlekanego jest wyższa niż cena papieru niepowlekanego, ale w zamian otrzymujemy lepszą jakość nadruków – z lepszym nasyceniem i kontrastem.

Ceny papieru mają tym większe znaczenie, im większe ilości wydruków i nadruków zamierzamy wykonywać. Nie są to jednak ceny zawrotne: na przykład papier sublimacyjny A3 kosztuje w przeliczeniu na arkusz zaledwie ok. 50 groszy.

Najnowsze wpisy

Druk cyfrowy – co to?

Drukiem cyfrowym nazywamy nowoczesną technikę pozwalającą przygotować na powierzchni nadruk pochodzący z nośnika danych. Rozwiązanie to jest szybkie, proste i niedrogie.

Czytaj więcej »