Folie flex i flock – małe kompendium wiedzy

Dzięki zdobyczom technologicznym, możesz obecnie w stopniu większym niż dotychczas personalizować dowolny materiał. Czy jest to limitowana seria czapek z jakiejś okazji, czy promocyjna torba ekologiczna, czy nawet masowa seria koszulek z logo firmy – jesteś w stanie umieścić na materiale praktycznie wszystko. Obok tak tradycyjnych metod znakowania jak haft, powstały też te nowoczesne – sitodruk, tampodruk, czy termotransfer z wykorzystaniem folii flex i flock. Dziś zajmiemy się właśnie tymi ostatnimi metodami, które dzięki swoim zaletom stały się bardzo popularne w świecie termotransferu na materiał. Sprawdź, co to jest folia flex i czym się różni od flock, a także, kiedy najlepiej je stosować. 

Folia flex – co to jest?

Folia flex to folia termotransferowa wykorzystywana do zdobienia odzieży. Można rozróżnić dwa materiały, z których jest wykonana sama folia: poliuretan oraz PVC. Główne różnice między nimi to elastyczność – nadruk flex z poliuretanu jest bardziej rozciągliwy, elastyczny. Folia flex charakteryzuje się gładką fakturą, jest bardzo cienka i rozciągliwa. Sprawia to, że dobrze współgrają z materiałem, na który została przeniesiona. Ten rodzaj folii występuje w wielu kolorach – dokładną gamę barw sprawdź w naszej ofercie folii ploterowych. Warto pamiętać, że ta forma termotransferu jest jednobarwna. Na materiale umieścimy za pomocą folii flex wzór o tylko jednym kolorze. Również techniczne właściwości czynią folię flex doskonałym materiałem do termotransferu. Jej grubość to zaledwie od 50 do 170 mikronów, co czyni nadruki lekkimi i wygodnymi w noszeniu. Dla bardziej wymagających użytkowników istnieją także specjalne folie flex: neonowe, brokatowe, perłowe, holograficzne czy odblaskowe.

Folia flock – co to jest?

Folia flock to również folia termotransferowa, którą zdobi się odzież, tyle że wykonana z nieco innego surowca. Ten rodzaj folii jest tworzony z włókien celulozowych, nadających flock charakterystycznego meszku. Struktura folii flock przypomina właśnie trochę meszek, można wyczuć pod palcami drobne włoski na nadruku. Łatwo ją odróżnić od folii flex – prócz widocznej gołym okiem struktury, folia flock jest także znacznie grubsza. Nadruk osiąga grubość nawet do 420 mikronów, czyli prawie 4–krotnie więcej niż odpowiednik. Niestety, folia flock mimo swoich zalet posiada znacznie uboższą paletę barw niż flex. Nadruki wykonamy w mniejszej liczbie kolorów.

Flex i flock – folie do różnych zastosowań

Zastosowania folii flex

Kiedy zastosujemy folię flock? Doskonale nadaje się do jednokolorowych nadruków, na przykład na odzieży sportowej – T–shirtach, bluzach, leginsach. To właśnie folią flock stworzysz np. nadruk nazwiska, numeru lub nazwy sponsora na stroju sportowym. Wybierz odpowiedni kolor do termotransferu i ciesz się trwałym, elastycznym nadrukiem. W naszej ofercie znajdziesz folie o różnych kolorach, dzięki czemu doskonale ozdobią odzież sportową. Folia flex świetnie wgrzewa się w materiały syntetyczne, ale też naturalne jak bawełna.

Zastosowania folii flock

Jak wspomnieliśmy, zdobienia wykonane za pomocą folii flock prezentują się zupełnie inaczej, niż te z folii flex. Z tego względu, przypominająca zamsz folia flock doskonale nada się na odzież bardziej codzienną. Jest trwała, ale należy ją prać w niskiej temperaturze, z nadrukiem chronionym przez wywrócenie odzieży na lewa stronę. Zastosuj ją, gdy chcesz wykonać prosty wzór (napis, logo) w jednym kolorze. Folia flock nie nadaje się do wykonania projektów o dużej liczbie drobnych elementów, które musiałyby zostać wycięte przez ploter.

Flex czy flock – którą folię wybrać?

Znakowanie za pomocą obu folii ma swoje zalety. Przede wszystkim, zarówno flex i flock to stosunkowo tani sposób nadruku. Wszystko ze względu na brak matrycy – wystarczy jedynie projekt, folia oraz prasa. To także umożliwia wykonywanie zleceń w małym nakładzie – wybierz folię flex i flock, jeżeli chcesz wykonać nadruk na niewielkiej liczbie sztuk odzieży w jednym kolorze. Na cenę nadruku wpływa jedynie wielkość projektu oraz nakład. Nie przepłacisz i będziesz mógł wykonać zlecenie szybko – wszystko dzięki prostemu procesowi znakowania termotransferem. Folia flex z racji lekkości i możliwości dostosowania grubości samego materiału do termotransferu, lepiej nadaje się do sportowej odzieży. Również jej bogata paleta barw i urozmaiceń czyni ją atrakcyjnym wyborem do produkcji nadruków sportowych. Nie zmienia to faktu, że dobrze sprawdzi się także na zwykłych, codziennych ubraniach. Wybierz folię flock, jeśli chcesz uzyskać efekt zamszu. To również jednokolorowe zdobienie, więc upewnij się, że właśnie taki będzie realizowany projekt. Flock jest także cięższą i grubszą folią, dlatego preferuje się jej termotransfer na odzieży codziennego użytku, gdyż jej meszkowaty efekt dobrze prezentuje się w wielu wzorach i napisach.

Najnowsze wpisy

Druk cyfrowy – co to?

Drukiem cyfrowym nazywamy nowoczesną technikę pozwalającą przygotować na powierzchni nadruk pochodzący z nośnika danych. Rozwiązanie to jest szybkie, proste i niedrogie.

Czytaj więcej »