Jak samodzielnie zrobić nadruk na koszulce?

Oryginalność jest w cenie. A poza tym, lubisz się wyróżniać i cenisz sobie to, co niebanalne. Zatem pora zainwestować swój czas i trochę pieniędzy w coś, co będzie Cię wyróżniać z tłumu. Zamiast kupować kolejną koszulkę z nadrukiem z popularnej „sieciówki” sam zrób nadruk – oryginalny i taki, jak chcesz. To całkiem proste!

Nadruk na koszulce – wersja szybka i prosta

Jeśli nadruk na Twojej koszulce ma być niewielki i raczej prosty, znakomicie w takim wypadku sprawdzą się gotowe elementy do przyprasowywania, jakie znajdziesz bez problemu w wielu pasmanteriach, czy sklepach specjalizujących się w asortymencie dla rękodzieła. Łatki, niewielkie aplikacje i nieskomplikowane ozdoby wykonasz bez żadnego kłopotu, a koszt takiego przedsięwzięcia także nie będzie wygórowany. Jednak jeśli zależy Ci na rozwiązaniach i projektach naprawdę oryginalnych i wyjątkowo interesujących, popularne „naprasowywanki” to z pewnościa za mało. Dlatego spróbuj kolejnej naszej propozycji!

Nadruk na koszulce – wersja dla ambitnych

Jeśli na koszulce ma się znaleźć Twoja własna grafika lub autorski projekt, postaw na papier transferowy. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe będzie wykonanie aplikacji bardziej skomplikowanej, ciekawszej i nawet bardzo dużej. Wybór papieru transferowego zależeć będzie od tego, jaką drukarka dysponujesz (inny bowiem przeznaczony jest do drukarek atramentowych, inny do laserowych, ale na szczęście możesz też zaopatrzyć się w papier uniwersalny) oraz jaki kolor ma koszulka, na której ma zostać wykonany nadruk (ciemny kolor koszulki to konieczność zakupu papieru z dodatkową folią). Gdzie kupić papier termotransferowy? Najprościej w sklepach, które zajmują się termotrasferem, ewentualnie w sklepach papierniczych, czy też z artykułami biurowymi. Najszybciej oczywiście przez Internet. Jeśli masz już odpowiedni papier transferowy, możesz przystąpić do pracy.

Nadruk na koszulce – wykonanie

Wykonanie nadruku na koszulce w większość przypadków przebiega podobnie, a zatem:

  1. Wybierz grafikę, którą chcesz umieścić na koszulce lub najlepiej sam ją zaprojektuj. Tutaj ogranicza Cię jedynie Twoja wyobraźnia!
  2. Wydrukuj grafikę. Pamiętaj, że w przypadku papieru do jasnych tkanin, przed wydrukowaniem należy wykonać odbicie lustrzane grafiki (ale nie negatyw!). W przypadku papieru do ciemnych tkanin, grafikę drukujemy normalnie. Na tym etapie warto dokładnie sprawdzić, czy papier został prawidłowo umieszczony w drukarce oraz ewentualnie wybrać tryb jej pracy dla grubego papieru. To zapewni nam oczekiwany rezultat w druku.
  3. Gotowy wydruk możesz pozostawić w uzyskanej formie lub go przyciąć. Przycięcie sprawi, że wydruk będzie czasem bardziej estetyczny, jednak wiele projektów wcale tego nie potrzebuje. Wybór nalezy do Ciebie.
  4. Przygotuj koszulkę. W tym celu po prostu rozłóż ją na twardej powierzchni (deska do prasowania jest zbyt miękka!), na które wcześniej rozłożona została jakaś tkanina, np. bawełniana ściereczka.
  5. Przyłóż grafikę do koszulki. W przypadku jasnego materiału, folię kładziemy wydrukiem do koszulki. W przypadku materiału ciemnego, odrywamy nadruk od folii a następnie kładziemy ją grafiką do góry, dodatkowo zakrywając ją dołączonym papierem ochronnym lub np. pergaminem, papierem śniadaniowym, czy papierem do pieczenia.
  6. Przyprasuj nadruk. Czas prasowania to najczęściej od 5 do 10 minut, przy temperaturze żelazka od 160 do 190 stopni (jest to standardowo średnie lub mocne nagrzanie). Pamiętaj o mocnym dociskaniu żelazka, ale niezbyt długim w jednym miejscu, bo to grozi stopieniem nadruku. Pamiętaj także, aby dokładnie przyprasować krawędzie grafiki. Dzięki takiemu starannemu przyprasowaniu, grafika będzie trwała, a koszulka posłuży Ci z pewnością przez długi czas.
  7. Pozwól koszulce nieco ostygnąć. Zwłaszcza nadruk jest wyjątkowo gorący!
  8. Płynnym ruchem ściągnij odpowiednio folię lub papier ochronny.

Koszulka z nadrukiem gotowa!

Najnowsze wpisy

Druk cyfrowy – co to?

Drukiem cyfrowym nazywamy nowoczesną technikę pozwalającą przygotować na powierzchni nadruk pochodzący z nośnika danych. Rozwiązanie to jest szybkie, proste i niedrogie.

Czytaj więcej »