Często zadawane pytania (FAQ)

Jaka drukarka do sublimacji?

Przed zakupem drukarki do sublimacji należy podjąć decyzję, do jakich wydruków będzie służyć urządzenie (kubki, etui, obudowy do telefonów, puzzle, etc.). Drukarka do sublimacji w zależności od modelu może drukować w formacie A3+ lub w formacie A4. Warto także uwzględnić ilość stron możliwą do wydrukowania bez konieczności uzupełniania atramentu, prędkość drukowania w trybie kolorowym i monochromatycznym, a także budżet, jaki możemy przeznaczyć na zakup urządzenia do sublimacji.

Jaki ploter tnący wybrać?

Aby wybrać odpowiedni ploter tnący, należy się zastanowić, jaki zakres prac ma wykonywać dane urządzenie. Najważniejsze kwestie, które trzeba wziąć pod uwagę, to jakie materiały będą cięte (papier, folia, tkaniny, inne materiały) oraz w jakim formacie (małe, średnie, duże, niestandardowe). Podczas wyboru warto uwzględnić także kwestię wykorzystywania zewnętrznych programów graficznych takich jak Corel Draw czy Adobe Illustrator lub korzystania z programu, który dostępny jest w ploterze.

Jaki ploter laserowy kupić?

Zakup plotera laserowego powinien być dobrze przemyślany, aby można było w pełni wykorzystać potencjał urządzenia. Przed wyborem należy odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań. Przede wszystkim, do jakich prac ploter laserowy będzie służyć. Czy do małych i precyzyjnych, czy wielkogabarytowych elementów? Ponadto, jaka jest prędkość pracy sprzętu, czy jest możliwość zarządzania mocą lasera oraz na jakim materiale będzie się pracować (laminaty, pleksi, materiały drewnopochodne, etc.).

Papier transferowy - jak to działa?

Papier transferowy umożliwia w szybki i prosty sposób przenoszenie wybranego motywu na dowolny przedmiot (np. koszulki, torby materiałowe, etc.). Papier wchłania atrament lub laser drukarki dowolnego wzoru, a następnie pozwala przenosić go na inną powierzchnię. Po przygotowaniu projektu i wydrukowaniu, należy go wyciąć, ułożyć na wybranej, najlepiej wcześnie wyprasowanej powierzchni, a następnie zaprasować, używając do tego materiału ochronnego, np. papieru do pieczenia.

Jak nanieść zdjęcie na kubek?

Po wykonaniu projektu w programie graficznym należy wydrukować wybrane zdjęcie. Kolejnym krokiem jest przygotowanie niezbędnych przedmiotów: nóż, prasa transferowa do kubków, taśma klejąca odporna na wysoką temperaturę, woda do studzenia kubka, rękawica ochronna. Następnie należy wyciąć zdjęcie, przykleić je za pomocą taśmy do kubka i przygotować prasę transferową. Kiedy urządzenie osiągnie odpowiednią temperaturę, należy umieścić w nim kubek. Po upływie określonego czasu kubek trzeba wyjąć przy pomocy rękawicy, odkleić projekt i ostudzić w zimnej wodzie.