Na ostateczną jakość nadruku sublimacyjnego wpływa szereg elementów. To od tego, jakiego rodzaju materiałów użyjemy, jakie parametry ma posiadana przez nas drukarka czy prasa termotransferowa, ale również, jaki jest czas trwania procesu i jakie temperatury są podczas niego wytwarzane, wpływa na to, jak finalnie będzie wyglądał produkt. Sprawdź, co ma największe znaczenie przy drukowaniu w technologii sublimacji.

Jakość materiałów

Zacznijmy od materiałów, jakich używamy do sublimacji. Po pierwsze – użyte tusze sublimacyjne, które wnikają w strukturę zadrukowywanego przedmiotu. Ważne jest, aby odpowiednio został dobrany profil kolorystyczny, który odpowiada za jak najbardziej wierne odwzorowanie projektu. Istotna jest także wysoka rozdzielczość wydruku – tylko wówczas będzie wyraźny, nierozmazany i bardzo precyzyjny, co ma znaczenie zwłaszcza w przypadku wydruku bardzo szczegółowych i drobnych wzorów. Polecamy przygotowywanie plików w rozdzielczości 300 DPI. Kolory powinny być zgodne z modelem RGB. Także typ używanego papieru pełni niezwykle ważną funkcję w procesie sublimacji. Wymogiem jest, by był dopasowany do prędkości pracy drukarki oraz do zadrukowywanych materiałów.

Temperatura i czas termotransferu

Bardzo ważnymi czynnikami mającymi bezpośredni wpływ na jakość nadruku. Nawet przy zastosowaniu najwyższej jakości materiałów, przez nieprawidłowe ustawienie parametrów czasu i temperatury nadruk może mieć znaczące wady. Często dobór odpowiednich ustawień w tym obszarze stanowi wyzwanie dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z sublimacją.

Najważniejsze zasady doboru temperatury i czasu

Proces sublimacji tuszu odbywa się w temperaturze 180-200 °C. Trzeba wiedzieć, że temperatura i czas to czynniki ze sobą połączone, zależne jeden od drugiego. Oto dwie podstawowe zasady, które obowiązują zawsze:

1. Wyższa temperatura powoduje szybsze przechodzenie tuszu w stan gazowy

2. Dłuższy czas sublimacji sprawia, że więcej atramentu sublimacyjnego wnika w warstwę polimeru

Stąd, jeśli ustawiamy niższą temperaturę, czas wykonywania nadruku powinien być dłuższy (niż przy wyższej temperaturze).

Dobranie odpowiedniego czasu i temperatury omówimy na przykładzie nadruku na kubku. Nadruk sublimacyjny na nim powinien być wykonywany w temperaturze 200°C w czasie 150 sekund - w pełnym kolorze i powierzchni równej 100% pola nadruku. Jeśli ustawimy takie parametry, kolory na kubku będą w 95% takie, jak na oryginalnym projekcie. Prawidłowo zadrukowana powierzchnia kubka będzie błyszcząca (chyba że wybraliśmy kubek o matowym wykończeniu). Gdy dobierzemy za niską temperaturę, nadruk będzie blady i przyćmiony. Stanie się tak dlatego, że tusz zbyt wolno przechodził w stan gazowy i w efekcie niewystarczająca ilość tuszu dotarła do warstwy polimerowej. Gdy ustawimy z kolei za wysoką temperaturę, dojdzie do przegrzania: kolory będą za ciemne i może dojść do uszkodzenia warstwy polimeru. Wtedy powierzchnia zadrukowywana naszego kubka stanie się matowa. Jeśli natomiast nadruk nanosimy na tkaninę, materiał zżółknie.

Gdy temperatura będzie za wysoka, dochodzi do tzw. przegrzania nadruku. Kolory są ciemne, kolor czarny wpada w brąz, a w skrajnych przypadkach dochodzi do uszkodzenia warstwy polimeru, który staje się matowy i odkleja się od pokrytego nim przedmiotu, a w przypadku nadruków na odzieży – zżółknięcia materiału.

Prasa także ma znaczenie

Sprzęt, którym wykonujemy termotransfer, także ma ogromne znaczenie. Sprawna  prasa termotransferowa musi spełniać wysokie normy jakościowe, zarówno mechaniczne, jak i elektryczne, aby zapewnić precyzyjne i równe parametry. Jak już powiedzieliśmy wyżej, najistotniejszy dla najlepszej jakości druku jest dobór odpowiedniej temperatury i czasu. Szczegółowa informacja o parametrach każdej prasy dostępnej w naszym sklepie, jest podana na podstronie każdego produktu.