Spersonalizowany gadżet firmowy, czyli jak wykonać czapkę z nadrukiem metodą sublimacji?

Personalizacja gadżetów firmowych jest szczególnie ważna w marketingu wewnętrznym. Coraz częściej liczy się jednak ich potencjał reklamowy również poza firmą. Nawet czapka z nadrukiem metodą sublimacji może znacznie zwiększyć ilość klientów przez rozreklamowanie firmy i jej produktów na zewnątrz oraz przywiązać do marki stałych współpracowników.

Technika sublimacji otwiera nowe możliwości

Sublimacja jest metodą druku cyfrowego i stosunkowo prosto można ją wykonać. Umożliwia przenoszenie obrazów na tkaninę poliestrową lub materiał z wysoką domieszką włókien poliestrowych.

Zalety technik sublimacyjnych

Nanoszenie grafik reklamowych metodą sublimacji daje nadzwyczajne możliwości i ma niezwykłe zalety:

  • naniesiony obraz jest trwały, a użytkowanie tkaniny poddanej sublimacji komfortowe;
  • obraz nie blaknie, nie pęka ani nie łuszczy się;
  • miejsce sublimacji jest delikatne w dotyku;
  • proces nie wymaga dużych nakładów finansowych i można go przeprowadzić nawet w chałupniczych warunkach domowych;
  • sprzęt do profesjonalnej sublimacji jest ekonomiczny w zakupie i nakłady na niego szybko się zwracają;
  • przygotowanie grafiki, która zostanie poddana procesowi, jest proste i do tego celu można wykorzystać zwykły program graficzny;
  • sublimacja nie stawia przed twórcą ograniczeń kolorów czy faktur.

Do sublimacji warto mieć dobry sprzęt

Grafiki do sublimacji można wykonać na drukarkach atramentowych. Zdecydowanie lepiej sprawdza się jednak drukarka sublimacyjna, która posiada funkcje korygowania kolorów czy odwrócenia obrazu do odbicia lustrzanego. Drukarki sublimacyjne mają też różne rozmiary, które można dopasować do wielkości sublimowanej powierzchni.

Sublimacja może być wykonywana na różnych materiałach

Na temat sublimacji krąży wiele mitów. Twierdzi się, że do produkcji materiałów reklamowych tą metodą powinno się używać wyłącznie białych tkanin. Tymczasem właśnie biały kolor umożliwia co prawda stuprocentowe oddanie realnych barw obrazu, jednak można użyć także innych kolorów. Jednak jeśli druk nanosi się na ciemną tkaninę, trzeba ją poddać odbarwieniu, a nanoszone tusze sublimacyjne muszą być przynajmniej o ton ciemniejsze, niż realnie.

Druku sublimacyjnego nie powinno się jednak nanosić na tkaninę bawełnianą bez domieszki włókien poliestrowych. Czapka do sublimacji z bawełny nie da tak spektakularnego efektu. Włókna poliestrowe umożliwiają bowiem dobre wniknięcie barwnika, zaś naturalne tkaniny nie mają właściwości rozszerzania się i trwałego przyjmowania farby. Obrazy można na nie nakładać, jednak nigdy nie uzyska się na nich odpowiedniej wyrazistości i naturalności.

Najczęściej sublimacji poddaje się czapki i koszulki

Tworząc gadżety reklamowe, sublimację najczęściej wykonuje się na koszulkach sportowych i czapkach. Szczególnie czapki do sublimacji cieszą się dużym powodzeniem. Niezależnie od grupy docelowej działań, warto zainwestować w dobrej jakości czapki – snapbacki, tirówki i czapki z daszkiem. Zachęca do tego również ich cena.

Ceny czapek są ważne, jednak należy pamiętać, że dużą zaletą sublimacji jest możliwość wykonywania nawet pojedynczych nadruków.

Sposób wykonania sublimacji na czapce

W procesie sublimacji ważny jest odpowiedni czas działania, temperatura pracy oraz siła docisku. Przy nanoszeniu obrazu należy:

  • wydrukować obraz na papierze termotransferowym;
  • ustawić odpowiednie parametry pracy urządzenia do sublimacji: zazwyczaj prasy termotransferowe ustawia się na 180-200 stopni i 50-60 sekund działania;
  • na spodzie położyć folię teflonową;
  • na termoprasie położyć czapkę;
  • na czapce położyć przenoszony wzór;
  • na wzorze ułożyć folię teflonową;
  • wszystko sprasować z odpowiednią siłą;
  • po sygnale urządzenia szybko i płynnie zdjąć kartkę, z której był sublimowany wzór;
  • poczekać aż czapka ostygnie.

Podczas nanoszenia grafik na materiał tusze sublimacyjne wiążą się z materiałem. Proces ten zachodzi podczas dociskania wzoru do tkaniny, kiedy barwnik w termoprasie jest nagrzewany i zmienia stan ze stałego w gazowy, wiążąc się z otwartą i przyjmującą barwnik tkaniną. Po zakończeniu nanoszenia temperatura się obniża, włókna zamykają, a barwnik na trwałe się z nimi wiąże.

Problemom z sublimacją można łatwo zapobiec

Aby podczas sublimacji nie powstały przebarwienia, każdy obrabiany materiał trzeba dokładnie wyczyścić. Rozlewaniu obrazu zapobiegnie się, jeśli tkanina będzie dokładnie wysuszona, bowiem efekt blaknięcia kolorów czy słabej wyrazistości obrazu spowodowany jest zwiększoną wilgotnością podłoża. Podczas prac koniecznie trzeba zachować ostrożność i nie przesuwać tkaniny, ponieważ uzyska się tzw. podwójny obraz. Przy sublimacji mogą również żółknąć białe podkłady, co wymaga obniżenia temperatury pracy. Można zauważyć też odbijanie się konturów matrycy, czego unikniemy rozmyciem czy przeprasowaniem konturów lub użyciem mniejszego docisku.

Najnowsze wpisy

Druk cyfrowy – co to?

Drukiem cyfrowym nazywamy nowoczesną technikę pozwalającą przygotować na powierzchni nadruk pochodzący z nośnika danych. Rozwiązanie to jest szybkie, proste i niedrogie.

Czytaj więcej »