Ze słowem „ploter” większość studentów kierunków projektowych bądź grafików styka się w momencie, gdy ich pierwszy w życiu rysunek w CAD-zie jest już gotowy i czeka na wydrukowanie. I choć trudno wyobrazić sobie zadanie bardziej podstawowe przy obsłudze komputera niż wysyłanie pliku do drukarki, w programach kreślarskich na żółtodzioba czeka kilka niespodzianek. Jedną z nich jest właśnie tajemnicze słowo „ploter„, a obok niego „plotuj” czy „wyplot”, które uparcie zastępuje dobrze znane „drukarka” i „drukuj”. Po chwili dezorientacji przekonujemy się, że to właśnie pod tym terminem kryje się funkcja, która pozwoli wysłać rysunek na domową drukarkę lub zapisać plik gotowy do wysłania do punktu wydruków. Tym sposobem „plotowanie” staje się dla nas kolejnym z wielu nowych, „mądrych” terminów, w których znaczenie nie wnikamy zbyt głęboko. W potocznym rozumieniu plot to zatem po prostu wydruk rysunku technicznego wykonany na wielkoformatowym arkuszu cienkiego papieru. Tylko czy to rzeczywiście cała prawda? Co jeszcze warto wiedzieć o ploterach i plotowaniu?

Jak działa ploter rysujący?

Plotery to szeroka rodzina urządzeń przystosowanych do rysowania (lub wycinania) w danym materiale ciągłych, precyzyjnych kreskowych wzorów. W typowej drukarce głowice zapełniają powierzchnię materiału, rząd za rzędem, gęstą siatką (rastrem) drobnych plamek farby, z których niektóre złożą się na kreskę. Głowica plotera porusza się natomiast dokładnie wzdłuż zadanych linii. Ploter kieruje się zapisem wektorowym, przekładając każdą z zawartych na rysunku kresek na instrukcję. Taka technologia pozwala na wyjątkowo dokładne odwzorowanie układów złożonych z cienkich linii – ma więc zastosowanie wszędzie tam, gdzie precyzja odgrywa bardzo ważną rolę: w kartografii, rysunku projektowym, przy tworzeniu wykrojów krawieckich czy też po prostu w poligrafii. Różnice między wydrukami z ploterów i drukarek nie są już dziś aż tak diametralne jak jeszcze dwie-trzy dekady temu, gdy projektowanie wspomagane komputerowo dopiero raczkowało. Coraz większa pamięć operacyjna pozwala współczesnym drukarkom poradzić sobie z plikami przetworzonymi do formatu rastrowego w dużej rozdzielczości – o ile tylko zadowoli nas wydruk na kartce rozmiaru A4 lub A3. Przy drukowaniu plików wektorowych w dużych formatach plotery są jednak wciąż niezastąpione – tylko ploter sprawi, że linie na wydruku w formacie A0 będą ostre jak brzytwa.

Ploter tnący – krawędzie zawsze pod kontrolą

Od plotera z głowicą rysującą bliska droga do wyposażonego w sterowany elektronicznie nożyk plotera tnącego i tnąco-rysującego. Każdy ploter jest bowiem zarazem kuzynem maszyn CNC, które potrafią wycinać zadane w rysunku kształty z arkuszy blachy bądź sklejki. W oferowanych przez nas ploterach materiałem, na którym będziemy działać, jest papier, cienka tektura, folie ploterowe bądź winyl, podawany w formie arkusza z rolki. Arkusz materiału pod nóż naprowadzi bęben maszyny, napędzany elektronicznym silnikiem typu servo. Inaczej niż w przypadku rolki w drukarce, bęben plotera obraca się zarówno do przodu, jak i do tyłu, by umożliwić wykonanie wszelkiego rodzaju cięć bez odrywania narzędzia. Nasze plotery tnąco-rysujące XL721 XL1100 świetnie sprawdzą się przy projektach związanych z wykonaniem dużej ilości identycznych egzemplarzy: kartek, nalepek czy wykrojów o tym samym kształcie, a także& jednorazowych, na przykład przy przygotowywaniu folii reklamowych lub samoprzylepnych emblematów. Słowem, wszędzie tam, gdzie zależy nam na szybkim efekcie, precyzji i perfekcyjnym wykończeniu.