Sublimacja czy termotransfer?

Zarówno sublimacja, jak i termotransfer to dwie techniki nadruku, które bardzo często w potocznym rozumieniu stosowane są jako pojęcia zamienne. Wydaje się to dość zrozumiałe, gdyż dla laika najważniejszy jest produkt finalny. W tym wypadku zarówno jedno jak i drugie pojęcie oznacza to samo, a finalny efekt jest porównywalny i co istotne nadruk wykonywany jest na tych samych urządzeniach. W praktyce jednak metody te różnią się od siebie, mają swoje zalety i ograniczenia, jak również używa się ich do różnego typu mediów. Zwracając uwagę na różnice pomiędzy nimi, można przytoczyć następujące definicje:

  • Sublimacja – można ją określić jako druk tuszowy. Tusz pod wpływem wysokiej temperatury oraz docisku przechodzi do stanu gazowego i wnika do otwartych włókien zabarwiając je w odpowiedni sposób.
  • Termotransfer – metoda druku wykonywanego na foli termo transferowej, która również pod wpływem temperatury i docisku jest wklejana w podłoże.

Ograniczenia i zalety sublimacji i termotransferu

Metody te mają swoje zalety, ale także i ograniczenia, które warto poznać przed wyborem, któregoś rozwiązania. Specjaliści, którzy w profesjonalny sposób zajmują się nadrukiem, na pewno pomogą wybrać najlepsze rozwiązania, poznając wcześniej oczekiwania i preferencje klienta. Wadą i najważniejszym ograniczeniem w przypadku sublimacji, jest fakt, że nie występuje w niej biały barwnik. Dlatego jest stosowana przede wszystkim na białych tkaninach lub innych białych podłożach. Zasadą jest, że nadruk powinien być ciemniejszy niż podłoże. Ponadto przedmioty, które mają być wykorzystane do druku metodą sublimacji, powinny być pokryte specjalną warstwą polimerową, co jest szczególnie ważne w przypadku tkanin. Druk polimerowy ma zastosowanie tylko na tkaninach sztucznych, np. poliestrowych.

Jakie są zalety i jakie możliwości daje sublimacja?

Ta technika druku pozwala przede wszystkim na dobrą jakość wydruku w pełnej opcji kolorystycznej, z wyjątkiem wspomnianego wcześniej koloru białego. Nie wymaga wielu nakładów inwestycyjnych. Jest to obecnie jedna z najtańszych metod na rynku w przeliczeniu na nadruk na jednym przedmiocie. Ponadto cały proces odbywa się szybko i nie jest skomplikowany technologicznie. Nadruk jest trwały i odpory na ścieranie. Termotransfer to wydruk na specjalnym papierze, przy użyciu drukarki laserowej. Następnie wydrukowany obraz przenoszony jest na prasie na wybrane podłoże. Najprościej można określić ten sposób, jako rodzaj wklejki, którą umieszcza się na podłożu poprzez wgrzanie, nie powodując wybarwienia podłoża. Metoda ta daje więcej możliwości niż sublimacja, nie ma w niej ograniczenia takiego jak np. kolor podłoża, jest jednak od niej dużo mniej trwała. Jednak przy zachowaniu podstawowych zasad, taki jak np. pranie w odpowiedniej temperaturze długo można cieszyć się efektem. Zaletą tej techniki jest fakt, że może być wykorzystana zarówno na podłożach sztucznych, jak i naturalnych. Duże znaczenie ma tu jakość wykorzystanego papieru – im lepsza jakość, tym trwalszy nadruk. Termotransfer umożliwia także druk full kolor już przy jeden sztuce.

Najnowsze wpisy

Druk cyfrowy – co to?

Drukiem cyfrowym nazywamy nowoczesną technikę pozwalającą przygotować na powierzchni nadruk pochodzący z nośnika danych. Rozwiązanie to jest szybkie, proste i niedrogie.

Czytaj więcej »