Jak przykleić folię samoprzylepną?

Zastanawiasz się, jak skutecznie i precyzyjnie przykleić folie samoprzylepną? W kilku prostych krokach podpowiadamy, jak to zrobić. A więc do dzieła!

1. Przygotuj folię

Chodzi tutaj przede wszystkim o warunki, w jakich przechowywana była folia przed jej użyciem. Otóż optymalne warunki dla przechowywania folii samoprzylepnych to wilgotność względna na poziomie 50 – 60% i temperatura powietrza w granicach 18 – 22 stopni Celsjusza. Jeśli nie zachowamy wymienionych warunków a podane wartości zostaną znacznie przekroczone, może dojść do zmian wymiarów papieru ochronnego co prowadzi bezpośrednio do zmian wymiarów materiału samoprzylepnego oraz wykonywanych wykrojów. Najlepiej jeśli będziemy po prostu przestrzegać zaleceń dotyczących przechowywania i składowania folii, jakich udziela producent na opakowaniu lub ulotce dołączonej do folii samoprzylepnej.

2. Przygotuj podłoże

Jeśli dysponujemy dobrej jakości folią ploterową będzie ona znakomicie łączyła się z praktycznie każdym podłożem, pod warunkiem, że dochowasz w tej kwestii kilku kluczowych zaleceń. Każdorazowo podłoże, na które naklejamy folię powinno być:

  • gładkie,
  • czyste,
  • odtłuszczone,
  • wolne od wosku i silikonu,
  • suche.

W tym celu należy przemyć dane podłoże przed przyklejaniem folii spirytusem, a następnie dokładnie je osuszyć. Jeśli naklejamy folię na powierzchnie lakierowane lub wypalane, należy odczekać 3 tygodnie dla dokładnego osuszenia danej powierzchni. Niezastosowanie się do wymienionych zaleceń skutkować będzie powstawaniem pęcherzy pomiędzy folią a podłożem. Jeśli mamy zamiar naklejać folię na powierzchnie wykonane w poliwęglanów, charakteryzujące się między innymi skłonnością do wydzielania gazów, pamiętajmy o kontrolnym przyklejeniu kawałka folii na podłoże i pozostawieniu go na 24 godziny w temperaturze 60 stopni. Jeśli pojawia się pęcherze, oznaczać to będzie, że tworzywo wciąż wydziela gazy i konieczne jest poddanie go specjalnej obróbce termicznej.

3. Sprawdź temperaturę klejenia

W tym wypadku należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta. Jeśli takimi nie dysponujesz, naklejaj folię w temperaturze pokojowej i pamiętaj o tym, aby nie dopuścić do znacznego obniżenia temperatury przez okres 24 godzin od chwili klejenia.

4. Naklej filię na sucho

W naklejaniu na sucho wykrój foli przykłada się do podłoża, przyciska się w jednym rogu, a następnie dociska do podłoża przy użyciu  filcowego lub ewentualnie plastikowego rakla. Od wielkości przyklejanego wykroju zależeć będzie, czy papier odkleimy w całości od razu, czy też stopniowo, podczas klejenia.

5. Naklej folię na mokro

W metodzie klejenia na mokro stronę klejącą należy zwilżyć wodą z płynem do mycia naczyń i nakleić na dane podłoże. Klejenie na mokro powinno odbywać się jedynie, gdy temperatura otoczenia nie spada poniżej 18 stopni Celsjusza, a zatem w ciepłych porach roku. Wygładzając folię usuwamy nadmiar wody z przestrzeni pomiędzy podłożem a warstwą klejącą. Papier montażowy można odkleić delikatnie usuwając go pod kątem 180 stopni po krótkim czasie schnięcia materiału.

Najnowsze wpisy

Druk cyfrowy – co to?

Drukiem cyfrowym nazywamy nowoczesną technikę pozwalającą przygotować na powierzchni nadruk pochodzący z nośnika danych. Rozwiązanie to jest szybkie, proste i niedrogie.

Czytaj więcej »